Stowarzyszenie Wychowanków

Liczba odwiedzających: 4676
Działalność Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej

Historia Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum
im. Marii Konopnickiej w Legionowie

 

           Jesienią 1986 r. absolwenci  rocznika 1957 wystąpili z inicjatywą zorganizowania zjazdu koleżeńskiego z okazji nadchodzącej 30-tej rocznicy matury. Do tego pomysłu dołączyli się absolwenci z lat 1953, 1954, 1955 i 1956. Powstała grupa inicjatywna, składająca się z przedstawicieli każdego rocznika. Spotykano się w szkole w Chotomowie, której dyrektorem był Andrzej Pustelnik (rocznik maturalny 1957).
          Przygotowania do zjazdu trwały kilka miesięcy i zostały zakończone pierwszym w historii szkoły Zjazdem Absolwentów, który odbył się w dniach 10-11 stycznia 1987 r. w Ośrodku
Budowalnych w Ryni. Mimo siarczystego mrozu (-35o C) na spotkanie przybyło ok. 150 osób. W Zjeździe uczestniczyli również przedstawiciele grona pedagogicznego: profesorowie Anna Aleksandrowicz – język polski, Aleksandra Siemiątkowska – matematyka, Aleksander Chmura – język polski i Ryszard Cudny – język angielski. Dyrektor Piotr Chruściel z powodu złego stanu zdrowia nie mógł przybyć osobiście, ale powitał zebranych serdecznie, życząc wspaniałej zabawy i wielu sukcesów w dalszym życiu. Życzenia te zostały odtworzone z taśmy magnetofonowej. Najpierw były spotkania rocznikami, potem kolacja i całonocny bal. Atmosfera była cudowna, wszyscy czuli się jak za dawnych lat na szkolnej zabawie.
Po zakończeniu Zjazdu nie chciano tracić ze sobą kontaktu i tak powstała idea powołania do życia Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej w Legionowie.
          Prace związane z utworzeniem i zarejestrowaniem Stowarzyszenia trwały od lipca 1987 r. do kwietnia 1988 r. W maju 1988 r. zwołano inauguracyjne Walne Zgromadzenie połączone  II Zjazdem Koleżeńskim w Ryni . Powołano pierwszy imienny skład władz wykonawczych.
Na pierwszego prezesem  Stowarzyszenia wybrano Andrzeja Lipińskiego, na sekretarza – Barbarę Strzelecką, a na skarbnika – Barbarę Sztajer; członkami Zarządu  zostali: Jadwiga Bienias, Barbara Dyłożyńska, Barbara Kalinowska, Elżbieta Majewska, Stefan Chojnowski, Józef Kiliś, Janusz Marchlewski, Konrad Nowiński, Stefan Pidek, Andrzej Pustelnik, Roman Szypulski i Janusz Wolniak. Komisja Rewizyjna: Krzysztof Antczak – przewodniczący, Kamila Rakowska – sekretarz i członkowie: Hanna Lada, Jan Grymuła i Andrzej Pruss.
Statut opracował maturzysta z 1953 r. Jan Kanty Grymuła. Za datę oficjalnego powstania uznaje się 27 maja 1988 r. Tego dnia Stowarzyszenie zostało wpisane do rejestru Urzędu Miasta pod nr 2 i uzyskało osobowość prawną.
W czasie Zjazdu grono członków Stowarzyszenia powiększyło się o roczniki z końca lat 40-tych, pozostałych 50-tych i 60-tych. III Zjazd odbył się w czerwcu 1988 r. w Jachrance.
            Celem Stowarzyszenia było dokumentowanie historii szkoły, konsolidacja i utrzymanie więzi z byłymi nauczycielami, absolwentami i uczniami placówki, wspieranie procesu dydaktycznego. Od początku swojego istnienia Stowarzyszenie aktywnie wspomagało szkołę, dofinansowując m. in. takie przedsięwzięcia jak zainstalowanie pierwszego w szkole Internetu, wykonanie pamiątkowej tablicy poświęconej Patronce, przejazd autokarem szkolnego chóru na Dni Kultury Polskiej w Wilnie; każdego roku nagradzało najlepszych maturzystów pamiątkowymi albumami. Z okazji 60. rocznicy pierwszej matury Stowarzyszenie zostało uhonorowane tytułem Przyjaciel Szkoły.
          W pierwszym okresie po powstaniu Stowarzyszenia spotykano się regularnie, raz w miesiącu, początkowo w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Norwida, potem już w budynku liceum. Na spotkania przychodziło ok. 50-60 osób. Jednak brak czasu, obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalały na tak częste spotkania. Zrezygnowano więc z comiesięcznych spotkań i ustalono, że będą się one  odbywały cyklicznie: w drugą niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.
            Organizowano też karnawałowe zabawy i wycieczki. Z ciekawszych należy wymienić:
- wyjazd do Wrocławia na Panoramę Racławicką – członkowie Stowarzyszenia i uczniowie liceum;
- wycieczka do Ciechanowa, Opinogóry i Pułtuska – do udziału zaproszono przedstawicieli grona pedagogicznego.
W maju odbywały się spotkania przy ognisku, gdzie wspominano dawne, szkolne czasy, śpiewano i tańczono na trawie.
W ostatnich latach działalność Stowarzyszenia została mocno ograniczona. Zdrowie i podeszły wiek jego członków nie pozwalały już większości z nich na aktywne uczestnictwo, wielu odeszło w czasie pandemii,  nie było napływu absolwentów z młodszych roczników.
W 2023 roku Stowarzyszenie formalnie zakończyło swoją działalność. 
Obecnie czynione są starania reaktywacji Stowarzyszenia, w podobnej lub innej formule.

Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej
Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, foto nr 1, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, foto nr 2, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, foto nr 3, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, foto nr 4, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, foto nr 5, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, foto nr 6, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, foto nr 7,