Europejski Dzień Mózgu

Tagi

,

18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Dzień ten ma na celu promocję zdrowego trybu życia oraz przypomnienie jak duży wpływ ma styl naszego życia na funkcjonowanie mózgu.  Z tej okazji proponujemy kilka najnowszych książek w naszej bibliotece o tej tematyce.

David Eagelman – Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń
Fascynująca podróż po zdumiewającym plastycznością i zdolnościami adaptacyjnymi ludzkim mózgu w duchu najnowszych ustaleń neuronauki. Jak osoba niewidząca może nauczyć się widzieć językiem, a osoba głucha może nauczyć się słyszeć skórą? Dlaczego ktoś pozbawiony rąk stał się najlepszym łucznikiem na świecie?

Czytaj dalej

Dzień Matematyki

Tagi

,

Dzisiaj obchodzimy Dzień Matematyki. Z tej okazji prezentujemy dwie nowości matematyczne, przeznaczone dla pasjonatów królowej nauk, a także dla tych, którzy chcieliby bardziej ją poznać.

Alfred S. PosamentierMatematyka jakiej nie znacie. Ciekawostki i perełki, których nie uczą w szkole
Fascynujące, zaskakujące i zdumiewające perełki zebrane przez autora ukazują potęgę i piękno matematyki zarówno pasjonatom, jak i tym, którzy – odstraszeni przez szkołę – nie mogli ich wcześniej dostrzec.

 

 

Ian Stewart – Liczby natury
To książka niezwykła. Ian Stewart, światowej sławy matematyk, nie posługując się żadnym wzorem czy równaniem opisuje matematyczność otaczającego nas świata, ukazując jego tajemniczość i piękno.
Książkę, w której autor udowodnił, że można napisać o liczbach bez liczb, czyta się z prawdziwą przyjemnością.


Więcej propozycji książek z dziedziny matematyki Dzień Matematyki 2023

Źródło: informacje o książkach pochodzą od wydawcy i portalu lubimyczytac.pl

Z kobietą w tytule

Tagi

,

Tradycyjnie, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet proponujemy kilka książek z naszej biblioteki o kobietach i Z kobietą w tytule.

Alice Munro – Dziewczęta i kobiety
Del Jordan, outsiderka dorastająca w latach czterdziestych na przedmieściach, spaja poszczególne opowiadania historii dziewczyn i kobiet w jeden spójny cykl. Autorka, skupiła się tu na problemie dojrzewania, wchodzenia w dorosłość, przejścia pomiędzy byciem dziewczyną a kobietą.

Czytaj dalej

Światowy Dzień Walki z Depresją

Tagi

,

Światowy Dzień23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w celu upowszechnienia wiedzy na temat depresji. Czym właściwie jest depresja? Potocznie mianem tym określamy stany obniżonego nastroju, pogorszonego samopoczucia, przygnębienia czy smutku, trwające przez dłuższy czas, pomijając przyczyny tego stanu rzeczy. W medycynie, a dokładniej w psychiatrii, depresja oznacza specyficzny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, uznanych za zjawiska patologiczne. Warto o tym poczytać.

Ambroziak K., Kołakowski A., Siwek K. – Depresja nastolatków : jak ją rozpoznać, zrozumieć
i pokonać
Depresja nie jest chorobą, która dotyka jedynie dorosłych. Zapadają na nią również nastolatki,
a czasem nawet dzieci.Czym jest depresja? Jak często dotyka nastolatki?Jak ją rozpoznać i pomóc pokonać?
Jak odróżnić ją od typowych dla wieku nastoletniego wahań nastroju? Czy depresja wymaga leczenia? W jaki sposób wpływa na myślenie i zachowanie nastolatka? Depresja to choroba XXI wieku. Wiele się o niej mówi, pisze, czyta. Teoretycznie dużo o niej wiemy,
a faktycznie… niestety nadal zdecydowanie za mało. Przykładowo niewielu
z nas ma świadomość, że depresja stanowi poważny problem również wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów.
Nic bardziej mylnego – depresja to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Autorzy, wybitni specjaliści pracujący na co dzień
z dotkniętymi depresją nastolatkami i ich rodzinami, przygotowali tę książkę, aby pomóc zrozumieć i zaakceptować depresję młodych ludzi oraz właściwie na nią zareagować. Odwołując się do badań i teorii naukowych, wyjaśniają
nie tylko, na czym polega ta choroba, ale również jak ją rozpoznać, jakie pociąga za sobą skutki oraz kiedy i gdzie szukać pomocy. W zrozumiały sposób, z empatią i bazując na rzetelnej wiedzy, tłumaczą, że pokonanie depresji i powrót do zdrowia są możliwe, ale wymagają dużego zaangażowania rodziny osoby chorej. Zawarte w książce materiały dla nastolatka i dla rodziców, komiksy, ćwiczenia oraz liczne opisy przypadków ułatwiają zrozumienie omawianych treści i stanowią ciekawą inspiracjędo codziennej pracy.
Czytaj dalej

Walentynki w bibliotece

Tagi

, ,

14 lutego 2024 biblioteka prezentowała się w walentynkowej odsłonie. Zaprosiliśmy uczniów na Literackie Walentynki: 

  • wystawa książek o miłości 
  • zakładki walentynkowe dla każdego czytelnika
  • podkładki pod kubek w kształcie serca
  • aforyzmy o miłości
  • oryginalne życzenia na kartki walentynkowe
  • quiz walentynkowy – Miłość w literaturze
  • niespodzianka! (lizaki w kształcie serca dla każdego czytelnika).

W quizie on-line wzięło udział 71 uczniów. Nagrody – książki o miłości i walentynkowe gadżety –  otrzymało sześcioro uczniów, którzy uzyskali wynik 100% i 90%. Wśród wszystkich uczestników wylosowaliśmy jeszcze 4 nagrody pocieszenia.

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Tagi

,

Ostatnie nowe książki zakupione z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Przy zakupie uwzględniliśmy wiele waszych propozycji.
Zapraszamy do biblioteki!
Wszystkie tytuły książek, a jest ich ponad 300, zaprezentowane zostały w zestawieniu tematycznym w katalogu on-line Mol Net+.

Czytaj dalej

W świątecznym klimacie

Tagi

, , ,

Szkolna biblioteka w świątecznej odsłonie, a w niej:

– akcja promocji czytelnictwa – „Książka pod choinkę”;
– wystawa książek w świątecznym klimacie (do wypożyczenia)
– świąteczne zakładki dla każdego czytelnika;
– świąteczne czytanie
– ponad 200 tytułów nowych książek, zakupionych z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, wykaz książek tutaj:
https://m002030.molnet.mol.pl/collection/862011

Zapraszamy do biblioteki! Zachęcamy również rodziców naszych uczniów do wypożyczania książek z naszej biblioteki, mamy duży wybór literatury polskiej i obcej, biografie, poradniki. Katalog tytułów dostępny na stronie szkoły.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

Spotkanie z Jackiem Łapińskim

Tagi

, , , , ,

20 listopada uczniowie klas 2j, 4b, 3b, 2b i grupy z klas 1c i 2p uczestniczyli w bibliotece szkolnej w spotkaniu autorskim z panem Jackiem Łapińskim, pisarzem, ekspertem w zakresie psychologii pozytywnej, autorem książek m. in „Dlaczego warto czytać? i Z uśmiechem Ci do twarzy. Nasz gość w sposób łatwy i przyjemny, a czasami zabawny rozmawiał z młodzieżą, o tym jak ważna w życiu każdego człowieka jest pasja oraz jak ją rozwijać, ponieważ może być ona kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym. Czytaj dalej

Światowy Dzień Filozofii

Tagi

,

Dziś przypada Światowy Dzień Filozofii. Ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy UNESCO,  obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada.
Na wielką filozofię składają się nie opasłe dzieła, ale wielkie myśli. Te zaś można najczęściej zawrzeć w prostych sformułowaniach. Muszą one być jednak inspirowane jasnym zrozumieniem tematu i pociągać za sobą doniosłe konsekwencje. Takie streszczenia trafiają się bardzo rzadko. Autorom serii Wielcy filozofowie – miniatury filozoficzne udało się zrealizować podjęty zamiar bezbłędnie. Miniatury filozoficzne stanowią doskonałe wprowadzenie do filozofii. Oparte są na pomyśle bliskiego powiązania cytatów z komentarzem. Odwołują się wprost do licznych fragmentów podstawowych dzieł filozoficznych, przedstawiają myśl omawianych autorów w konfrontacji z wybranymi stanowiskami oponentów i ukazują historyczne znaczenie wywołanej przez ich spór inspiracji intelektualnej.

Więcej propozycji czytelniczych można znaleźć: Światowy Dzień Filozofii 2022, Światowy Dzień Filozofii 2021, Światowy Dzień Filozofii 2020,
Światowy Dzień Filozofii 2019 oraz w katalogu biblioteki O co chodzi w filozofii.

Źródło: informacje od wydawcy.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Tagi

,

 

Miło nam poinformować, że w roku 2024 nasza szkoła jest beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i otrzymała wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa na zakup nowości książkowych i wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.
Przedstawiamy pierwsze zakupione do biblioteki nowości. Zapraszamy do biblioteki!
Czytaj dalej

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Tagi

,

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
„Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka” – tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. W bibliotece szkolnej posiadamy sporo książek, które mogą pomóc Wam  zrozumieć różne stany swojej psychiki i jak sobie z nimi radzić. Zapraszamy!

Agnieszka Jucewicz – Czasem czuje mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego.
12 rozmów o kryzysie psychicznym, które dają wiedzę i niosą nadzieję. Co czwarta osoba w Polsce doświadczyła, doświadcza bądź doświadczy kryzysu psychicznego.
Prawdopodobnie znasz taką osobę, choć być może o tym nie wiesz. Albo jesteś jedną z nich.

Jessica Sanders – Me time. Zaopiekuj się sobą i zostań swoją najlepszą przyjaciółką
Jeśli brakuje Ci pomysłów, jak zadbać o siebie oraz motywować się w trudnych chwilach, podpowiedzi znajdziesz w tej książce. Poznasz i stworzysz własne dobre nawyki, a dzięki propozycjom różnych aktywności: od trwających ledwie minutę po zajmujące co najmniej pół dnia, nauczysz się organizować czas dla siebie.
Zasługujesz na to, by się sobą zaopiekować.
Czytaj dalej

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Tagi

Dziś przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Regularne walki na terenie getta toczyły się zaledwie kilka dni. Powstańcom szybko zabrakło amunicji, a pożary wzniecane przez Niemców sprawiły, że wielu z walczących musiało szukać schronienia w bunkrach i piwnicach. jednak ciągle nie zamierzali się poddać; organizowano zbrojne wypady, a także zasadzki na niemieckich żołnierzy. Walki trwały cztery tygodnie. Ostatnim akordem bohaterskiego zrywu było wysadzenie przez Niemców Wielkiej Synagogi, stojącej przy ulicy Tłomackie 7.

Adina Blady-Szwajgier – I więcej nic nie pamiętam
Jako lekarka i jako człowiek autorka przeżyła zagładę getta warszawskiego, przeżyła zagładę jego dzieci. Żyła wspólnym życiem ze swoimi małymi pacjentami i była świadkiem ich śmierci. Inaczej niż wielu innych towarzyszyła umieraniu każdego dziecka osobno i umierała po wielokroć, z każdym z nich. Także wtedy, gdy poddała się wewnętrznemu nakazowi wybrania dla swoich podopiecznych »lepszej« śmierci – we śnie, zamiast okrutnej – w komorze gazowej. Jest to relacja uczestnika i świadka tragicznych i nieludzkich wydarzeń, napisana z najbardziej ludzkim stosunkiem do śmierci.

Eva Weaver – Lalki z getta
Mika to żydowski chłopiec, który na początku wojny odziedziczył po dziadku płaszcz i kolekcję pacynek ukrytych w jego przepastnych kieszeniach. Dzięki lalkom
i swoim zdolnościom pomaga towarzyszom niedoli oderwać się od wojennej rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o jej potwornościach.Pewnego dnia Mika zwraca uwagę nazisty i od tej pory będzie musiał zapewniać rozrywkę oprawcom i każdego dnia walczyć o honor i przetrwanie. Jedna z pacynek Miki trafia do Maxa, niemieckiego żołnierza, którego przeżycia w Polsce i w syberyjskim gułagu ukazują wojnę z innej perspektywy.
Czytaj dalej

Światowy Dzień Poezji 2023

Tagi

, ,

Światowy Dzień Poezji to święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji, a także tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

Jonasz Kofta – Pamiętajcie o ogrodach
Zbiór wierszy znakomitego satyryka, dramaturga, a przede wszystkim poety, Jonasza Kofty. Składa się on z trzech części, z których pierwsza zawiera wiersze liryczne i satyryczne, druga teksty kabaretowe, a trzecia – teksty znanych i popularnych piosenek.

 

Włodzimierz Wysocki, Bułat Okudżawa, Aleksander Galicz –  Wiersze i ballady
Utwory rosyjskich bardów. Wysocki ocalił rosyjska duszę, Okudżawa – kulturę, Galicz – pamięć. Okudżawa wskrzeszał Rosję cywilizowaną, Galicz śpiewał wprost łagrach, Kołymie, o katach i ofiarach, o Stalinie. Przypominał o tym wszystkim, o czym nie chciano pamiętać. Przypominał i ostrzegał.

Edward Stachura, Włodzimierz Wysocki, Leonard Cohen – Piosenki
Piosenki trzech bardów: Edwarda Stachury, Włodzimierza Wysockiego i Leonarda Cohena. Przekłady Cohena – Maciej Zembaty, przekłady Wysockiego – Michał B. Jagiełło.

 

Czytaj dalej

Europejski Dzień Mózgu

Tagi

, ,

Z okazji przypadającego dzisiaj Europejskiego Dnia Mózgu prezentujemy kilka  książek z naszej biblioteki, które pozwolą Wam lepiej poznać funkcjonowanie tego niezwykle ważnego organu. Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu – odpowiada za wszelkie bodźce, które docierają do naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Mózg składa się on z dwóch półkul, w których  znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Jednocześnie przypominamy, czytanie zwiększa aktywność lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za wnioskowanie, myślenie analityczne i logiczne, słownictwo, pisanie i liczenie. Regularne czytanie książek poprawia efektywność pracy mózgu oraz kondycję komórek mózgowych, co pozwala lepiej zapamiętywać.
Marc Dingman – Twój mózg bez tajemnic
Sen, pamięć, mowa, odczuwanie przyjemności czy strachu – codziennie mamy do czynienia z tymi procesami i emocjami, ale jak mózg je tworzy? Książka jest zorganizowaną specjalnie dla czytelnika wycieczką po wnętrzu naszej głowy. Zabiera nas na nią neurobiolog Marc Dingman. Dowiemy się z niej, co się dzieje, kiedy mózg nie działa prawidłowo: dlaczego czasem cierpimy na bezsenność, depresję, ADHD, chorobę Alzheimera czy Parkinsona lub wpadamy w uzależnienie.

Lisa Feldman Barrett – Mózg nie służy do myślenia
Jeśli chcesz poznać nieoczywiste, a przy tym rzetelne odpowiedzi pytania dotyczące mózgu, nie znajdziesz lepszego źródła niż książka napisana przez Barrett. Ta wybitna specjalistka w tematyce mózgowej i bestsellerowa autorka, obdarzona umiejętnością obrazowego ujmowania zagadnień, w krótkich, błyskotliwie napisanych rozdziałach przedstawia najnowsze odkrycia psychologii, antropologii i neuronauk, które zrewolucjonizowały ludzkie pojęcie o tym, co dzieje się wewnątrz naszych czaszek.
Czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Matematyki

Tagi

Światowy Dzień Matematyki to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Zostało zapoczątkowane przez organizację World Education Games w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się – w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve,  wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. W tym dniu w wielu  szkołach  odbywa się wiele konkursów, quizów i zagadek matematycznych. 14 marca przypada Międzynarodowy Dzień Liczby Pi  z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, a data ta zapisywana jest w  USA jako „3.14”. 

Richard Elwes – Matematyka i już
Matematyczne tajemnice współczesnego świata. Matematyka jest wszędzie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy., kieruje każdym aspektem życia, aż po cząsteczki, z których składają się ludzkie ciała. Autor, pokazując 35 często dziwacznych i nieoczekiwanych zastosowań tej nauki, ujawnia „ukryte okablowanie” naszego świata.

Czytaj dalej

Stephen Hawking (1942-2018)

Tagi

14 marca 2023 r. marca przypada 5. rocznica śmierci Stephena Hawkinga – jednego z najwybitniejszych w historii fizyków teoretycznych, autora wielu światowych bestsellerów popularnonaukowych, takich jak m. in. Krótka historia czasu i Wszechświat w skorupce orzecha. Hawking zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego.

U schyłku życia pracował nad swym najbardziej osobistym dziełem  – zestawieniem odpowiedzi na „wielkie pytania”, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ścisłe akademickich badań. Skąd się wzięliśmy? Czy da się przewidzieć przyszłość? Czy możliwa jest podróż w czasie? Czy ludzkość przetrwa na Ziemi? To tylko niektóre pytania, na które próbuje odpowiedzieć Hawking.

 

Krótka historia czasu to światowy bestseller. Niezwykle żywo i interesująco napisana książka popularnonaukowa o problemach współczesnej kosmologii, przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców. Autor, uważany powszechnie za najwybitniejszego fizyka teoretycznego od czasów Einsteina. jasno i przystępnie przedstawia fascynujące  regiony odległych galaktyk, czarnych dziur, kwazarów i antymaterii.

 

Źródło: informacje pochodzą od wydawców

 

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Tagi

,

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet proponujemy kilka publikacji
o niezwykłych kobietach. A w bibliotece wystawka książek o tej tematyce. Zapraszamy!

Agnieszka Cubała – Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie
Autorka przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna.

 

 

Sławomir Koper – Kobiety władzy PRL
Pisarki, aktorki, działaczki…  Fascynująca opowieść o wpływowych kobietach tamtych czasów. Jak zwykle u tego autora książka jest błyskotliwie napisana i odsłania wcześniej nieznane fakty.

Czytaj dalej

Nowe książki – luty 2023

Andrzej Dziurawiec – Bardzo długi marzec
Poruszająca historia o dojrzewaniu i przedwczesnym wkraczaniu w dorosłość, w której jedną z bohaterek jest Warszawa – ponura, przytłoczona PRL-owską szarzyzną, ale zarazem wibrująca energią młodych ludzi pragnących dla siebie pełniejszego życia.

 

Kathleen Glasgow – How to make friends with the dark
Niespodziewany telefon wywraca życie nastoletniej Tiger do góry nogami. Jej matka nie żyje. Dziewczyna pogrąża się w całkowitym mroku.Nie wie nic o swoim ojcu ani bliższej czy dalszej rodzinie. Matka była całym jej światem. Teraz jej życie szybko zostaje zapakowane do walizki, a Tiger trafia do rodziny zastępczej. Potem do kolejnej. I jeszcze jednej.
Czytaj dalej

Dzień Pozytywnego Myślenia

Tagi

Dziś obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Pomysłodawcą tego święta jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell, która od lat zajmuje się badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i samopoczucie. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór.Proponujemy kilka książek z naszej biblioteki na ten temat.

Vera Pfeiffer –  Myśl pozytywnie
Zbiór praktycznych wskazówek dla osób pragnących świadomie kierować swoim życiem. Autorka przedstawia ćwiczenia, które pomogą w uzyskaniu kontroli nad własną przyszłością poprzez ustalenie programu sukcesu osobistego, pokonanie stresu w życiu osobistym
i zawodowym, wyeliminowanie negatywnych myśli
i przejęcie odpowiedzialności za własne poczynania.

Czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Tagi

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.  Data święta, uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia w 1945 r. został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – obecnie jedno z najważniejszych miejsc pamięci o Zagładzie.

Eva Weaver – Lalki z getta
Mika to żydowski chłopiec, który na początku wojny odziedziczył po dziadku płaszcz i kolekcję pacynek ukrytych w jego przepastnych kieszeniach. Dzięki lalkom i swoim zdolnościom pomaga towarzyszom niedoli oderwać się od wojennej rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o jej potwornościach.

Czytaj dalej

George Orwell (1903-1950)

Tagi

,

25 stycznia 2023 r. przypada 120. rocznica urodzin George Orwella, angielskiego powieściopisarza
i publicysty. Był uczestnikiem wojny domowej
w Hiszpanii, a w czasie II wojny światowej korespondentem BBC. Te doświadczenia uczyniły z niego pisarza politycznego o przekonaniach demokratyczno-socjalistycznych, przeciwnika totalitaryzmu,. zwłaszcza komunistycznego. Największą sławę przyniosły Orwellowi powieści: satyryczno-groteskowa – Folwark zwierzęcy (1945) oraz antyutopia Rok 1984 (1949).
Czytaj dalej

Książki w świątecznym klimacie

Tagi

,

Na zbliżający się świąteczny czas proponujemy książki z naszej biblioteki tematycznie związane z Bożym Narodzeniem.

Cameron W.  Bruce  – Psiego najlepszego : czyli Był sobie pies na święta
Kiedy na świat przychodzi pięć niesfornych szczeniaczków, Josh zgłasza się po pomoc do lokalnego schroniska. Tam poznaje uroczą i kochającą zwierzęta Kerri. Wspólnie przygotowują szczeniaki do adopcji
w ramach świątecznego programu szukania nowych domów psiakom ze schroniska.

Kaczanowska Jagna – I przemówiły ludzkim głosem
Zbliża się Boże Narodzenie, czas radości, miłości i rodziny. Niestety, nie dla wszystkich. W rodzinie po przejściach pojawia się karp na wigilię. Czy trafi na stół, czy uda się go ocalić? Małemu śmiertelnie choremu dziecku umiera świnka morska. Czy rodzicom uda się mistyfikacja
z podmianą zwierzątka?

Czytaj dalej

Wycieczka 2022

Tagi

, ,

29 listopada 2022 r. 40-osobowa grupa uczniów z klas I-IV  uczestniczyła
w wycieczce w ramach projektu Jestem świadomym i kulturalnym czytelnikiem. W tym roku naszym celem była Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy.W trakcie zwiedzania uczniowie dowiedzieli się o historii, zbiorach, warsztacie informacyjnym oraz zasadach korzystania z tej jednej z najważniejszych bibliotek naukowych stolicy.
Uczniowie poznali także kulisy powstawania Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej
i obejrzeli wystawę na temat Ballad i romansów Adama Mickiewicza, przygotowana z okazji z okazji Roku Polskiego Romantyzmu.

Czytaj dalej

Katarzynki

Tagi

,

Z okazji przypadających dzisiaj Katarzynek prezentujemy kilka książek popularnych, polskich autorek o tym imieniu.

Katarzyna Ryrych – Hodowla
Poruszająca książka o szkole, o tym, jak system niszczy indywidualność i spontaniczność młodego człowieka i o tym, jak wielkiej siły wymaga sprzeciwienie się narzuconym formom, oraz jaką cenę trzeba zapłacić za bycie wolnym. Można również odczytać tę niewielką książeczkę w kontekście walki z wszelkimi formami zniewolenia.

Listopadowe nowości

Tagi


Klune T. J. – Dom nad błękitnym morzem
Linus Barker pracuje w Wydziale Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi. Ma czterdzieści lat, mieszka w małym domku z wrednym kotem i kolekcją starych płyt gramofonowych, bardzo poważnie traktuje swoją pracę i wiedzie spokojne, chwilami wręcz nudnawe życie. Do czasu. Konkretnie do chwili, kiedy Niezwykle Ważne Kierownictwo niespodziewanie zleca mu zagadkową, ściśle tajną misję.

Schwartz Dana – Anatomia love story
Bestseller New York Timesa i USA Today.  Gotycka opowieść o ambicji, miłości i sekretach – nie tylko tych zakopanych głęboko pod ziemią. Bohaterką powieści jest Hazel, dobrze urodzona, lecz postępująca na przekór konwenansom dziewczyna, która marzy o tym, by zostać chirurgiem.
Zuchwała, inteligentna i wnikliwa – Dana Schwartz jest jedną z najbłyskotliwszych autorek młodego pokolenia – NEIL GAIMAN

Czytaj dalej